• English
  • Bokmål
  • Polski

Statystyki

Pijaństwo rodziców, awantury, przemoc w rodzinie, szykany w domach dziecka, głód, bieda - to przyczyny ucieczek w bezdomność. Szacuje się, że w Rosji jest około 2,5 milionów bezdomnych dzieci. Kolejne 650 tysięcy rosyjskich dzieci żyje w przepełnionych domach dziecka, sierocińcach i internatach, często otrzymując jedynie minimum potrzebne do życia.

Szacuje się w samej Moskwie jest około 30 tysięcy bezdomnych dzieci.
Na wysypisku dzieci żyją w skleconych przez siebie domkach.
Statystyki dotyczące losów dzieci z domów dziecka za dowodzą, iż: 40% z nich wchodzi na drogę przestępczą, tyle samo popada w alkoholizm, co dziesiąte popełnia samobójstwo.
Los odebrał tym dzieciom szanse na normalne życie. Pozbawione wzorców godnych naśladowania biorą je z najbliższego otoczenia - ulicy.

Polska jest jednym z krajów we Wschodniej Europie, w którym dużo dzieci dorasta w domach dziecka. W realności to jednak nie domy dziecka. Ludzie pracują w domach dziecka, starają się, aby dzieci, czuly się w nich bezpiecznie, ciepło i aby miały rożne atrakcje ale dom dziecka nie jest tak na prawdę prawdziwym domem. Dom dziecka jest instytucja, do której dzieci, trafiaja z różnych okoliczności. Jest wiele powodów, z których to domy dziecka powiększają się z dnia na dzien. Czasami zdarza się ze rodzice umierają. Czasami powodem są ekonomiczne, ciezkie warunki, w jakiej znajduje się rodzina, lecz większości powodem jest patologia rodziny, w której to dzieci nie są nikomu potrzebne.

W Polsce znajduje się około 350 domów dziecka – jest najwyższy procent w Centralnej Europie – włączając około 100 małych domów dziecka prowadzonych przez prywatne rodziny. To domy dla 80 000 dzieci.